Астрономи зафіксували незрозумілий сигнал з космосу, це може бути щось зовсім нове (відео)

“Найдивнішою особливістю цього нового сигналу є те, що він має дуже високу поляризацію”, – сказав Цзітенг Ван, провідний автор нового дослідження та доктор фізичного факультету Сіднейського університету. Але це ще не все, “яскравість об’єкта теж різко змінюється, до сотні разів, і ці зміни, ймовірно, зовсім випадкові. Нічого подібного ми ще не бачили”, – додав науковець.

Джерело: Česká televize з посиланням Sydney University

Що б це могло бути?

Багато типів зірок випромінюють змінне світло у всьому електромагнітному спектрі. Завдяки величезним досягненням в радіоастрономії наука вже досить знає про подібні об’єкти: це можуть бути пульсари, наднові зірки або швидкі радіоспалахи.

Але нове відкриття не вкладається ні в одну з цих рамок. “Спочатку ми подумали, що це може бути пульсар. Але сигнали від цього джерела не відповідають даним, які ми очікуємо від цих типів небесних об’єктів”, – сказав Ван, результати спостережень команди якого опубліковано в Astrophysical Journal.

Під його керівництвом вчені виявили дивний, миготливий сигнал за допомогою радіотелескопу ASKAP CSIRO в Західній Австраліъ. А згодом підтвердили його, спостерігаючи через телескоп MeerKAT в Південній Африці.

Подивившись в сторону центру Галактики, ми виявили об’єкт ASKAP J173608.2-321635, названий за його координатами. Цей об’єкт був унікальний тим, що спочатку був невидимим, потім став прозорим, як ніби вимер, а потім знову з’явився. Така поведінка була вельми незвичайна“, – зазначають автори дослідження.

Після того, як астрономи виявили шість радіосигналів від цього джерела за дев’ять місяців 2020 року, вони спробували знайти об’єкт в візуальному світі. Проте їм цього не вдалось. Вони звернулися до радіотелескопу Паркса і знову не змогли виявити джерело.

Ми виявили, що це дуже цікаве джерело”, – сказав астроном. “Потім ми випробували більш чутливий радіотелескоп MeerKAT в Південній Африці. Оскільки сигнал був переривчастим, ми дивилися його кожні кілька тижнів протягом 15 хвилин, сподіваючись побачити його знову“.

Коли сигнал нарешті повернувся, вони виявили, що поведінка джерела різко змінилося – джерело зникло за один день, хоча в попередніх спостереженнях на ASKAP на це йшли тижні. Можливо, найбільш схожим на цей сигнал є недавно відкритий клас космічних об’єктів, названих короткочасними радіоджерелами в центрі Галактики. Зокрема, підтип який отримав прізвисько «космічна бурпер».

Але ця подібність далека від ідеалу. Тому вчені виявили бажання вивчати поведінку космічних джерел в найближчі роки. Вони сподіваються на новий технічний інструмент – трансконтинентальний радіотелескоп SKA (Square Kilometer Array), який буде введений в експлуатацію протягом наступного десятиліття. Він буде настільки могутнім, що зможе розкрити завісу таємниці навколо ASKAP J173608.2-321635.