Чехія вводить локдаун для невакцинованих: перелік обмежень

Вдень 17 листопада, Міністерство охорони здоров’я Чехії у зв’язку з різким погіршенням ситуації з захворюванням провело екстрену прес-конференцію. Перед журналістами виступили голова відомства Адам Войтех та головний санітарний лікар країни Павла Сврчинова. Вони повідомили про подробиці нових карантинних заходів, які набудуть чинності в ніч на понеділок, 22 листопада.

Ось головні з них:

  1. З понеділка у Чехії вводиться локдаун для невакцинованих від коронавірусу жителів. Відвідувати ресторани, перукарні, готелі, спортзали та всі інші підприємства сфери послуг, а також кінотеатри, музеї, концерти та інші масові заходи, зможуть лише власники сертифікату вакцинації або довідки від лікаря про перенесений COVID-19 (правило “2П” – щеплений/перехворів). Ні антигенні, ні PCR-тести для цих цілей визнаватись більше не будуть.
  2. Локдаун торкнеться від 2,5 до 2,8 млн жителів (без урахування дітей віком до 12 років), які не прищепилися і не перехворіли на коронавірус. При цьому свобода пересування обмежуватися не буде. Люди, як і раніше, зможуть вільно подорожувати країною та виходити з дому з будь-якого приводу. Роботи та навчання обмеження теж не торкнеться.
  3.  Для деяких категорій мешканців передбачено винятки з локдауну. Це: – Діти віком до 12 років. Як і зараз, вони зможуть відвідувати будь-які заклади сфери послуг та масові заходи без необхідності показувати будь-які підтвердження; – Діти віком від 12 до 18 років. Їм дозволили відвідувати заклади сфери послуг та масові заходи на підставі негативного PCR-тесту. Причому, п’ять тестів на місяць вони зможуть отримати безкоштовно. Їх сплатить державна система медстрахування. Термін дії одного PCR-тесту становитиме 72 години; – люди, яким з медичних причин протипоказано робити щеплення, а також ті, хто вже почав процес вакцинації (перебувають в очікуванні другої дози або чекають на закінчення 14 днів після фінальної дози). Вони також зможуть відвідувати заклади сфери послуг та масові заходи на підставі негативного тесту PCR. П’ять тестів на місяць будуть безкоштовними;
  4. Жителі із завершеною процедурою вакцинації (14 днів після фінальної дози) отримають право на два безкоштовні PCR-тести на місяць. Цей захід пояснюється тим, що в деяких випадках такий тест вимагають і у вакцинованих людей. Наприклад, у відрядженнях. 

Також Войтех закликав мешканців робити вакцинацію від коронавірусу, назвавши вакцинацію єдиним способом перемогти епідемію. Відвідувачів різдвяних ярмарків та інших місць великого скупчення людей закликали носити респіратори і на вулицях (це прохання, а не розпорядження.

Глава МОЗ звернувся до організаторів корпоративів та інших необов’язкових масових заходів та попросив їх по можливості скасувати всі акції. Він також попросив керівництво компаній мотивувати працівників робити вакцинацію та максимально перевести співробітників «на віддаленну роботу».

 Мешканців закликали поберегти себе та тимчасово не ходити на масові заходи, якщо це можливо.

Войтех також попросив жителів виявити максимальну відповідальність: за наявності симптомів коронавірусу (а вони схожі з симптомами застуди) залишатися вдома, і тим більше нікуди не виходити у разі самоізоляції. Міністр охорони здоров’я також подякував за роботу всім співробітникам швидкої допомоги, лікарням, епідемстанціям та іншим установам, задіяним у боротьбі з епідемією.