На українців вішають кредити під 12 285% річних, яких вони не брали: як це відбувається та як вберегтися

В нашій країні мікрофінансові організації (МФО) роздають кредити всім охочим, навіть без особистої присутності клієнта і його підпису. Шахраї вдало цим користуються – купують у мережі чужі документи і беруть на них до 5 тисяч гривень “у борг”. А у простих українців потім з’являються шалені проблеми і борги.

Наприклад, такі кредити на чужі документи видали компанії “Інстафінанс” і “Мілоан”, рекламувати які погоджуються навіть зіркові артисти. Потім борги вибивають із тих, хто навіть ніколи не брав цих кредитів. Але щоб довести свою правоту, доведеться дочекатися розслідування правоохоронців.

Журналістам вдалося поспілкувався з однією із жертв мікрофінансові організації і розібрався, як і у кого можуть вимагати повернути чужі борги і чому правила потрібно міняти.

В Україні купити серію, номер паспорта та ідентифікаційний код практично будь-якого громадянина України можна всього лише за 15 грн. Працює ціла система: документи продають у Telegram-каналах, на спеціальних майданчиках у Darknet. Їх зливають співробітники банків і державних органів. Усі ці дані роками накопичуються в різних базах і переходять з одних рук в інші.

З чужими документами отримати кредит можна за лічені хвилини. І витрачені 15 грн можуть перетворитися на 15 тис. грн і принести величезні проблеми для реального власника документів.

Тому підтвердження – компанія “Інстафінанс” (Dinero і “Укрпозика”), яку рекламують відомий шоумен Віктор Павлік та артист Андрій Данилко в образі співачки Вєрки Сердючки. На рекламу МФО витрачають величезні бюджети, але заробляють на величезних відсотках. Згідно із законом такі компанії зобов’язані вказувати на своїх сайтах реальну річну ставку. Кілька хвилин пошуку дозволили знайти таку інформацію і в Dinero: з кредитом до 23 тис. грн на місяць річна ставка становить 12 285% (!). Навіть незначна затримка підштовхне практично будь-якого клієнта в боргову яму.

 Українці, які вірять улюбленим артистам і “клюють” на обіцянки мізерних відсотків.

Але річ у тім, що компанія “Інстафінанс” вимагає повернути гроші навіть із тих, хто їх не брав.

Як на документи українця взяли кредит шахраї

Киянин Євген ще в липні почав отримувати десятки дзвінків із різних номерів, листи з вимогою повернути кредит. Погрожували написати на нього заяву в поліцію нібито через шахрайство.

Замість цього в поліцію звернувся сам Євген – подав заяву за статтею про вимагання. Пізніше виявилося, що кредити на нього компанії оформили офіційно, занесли дані в Бюро кредитних історій і спокійно налічували собі відсотки.

Як це сталося, належить з’ясувати поліції. Цілком імовірно, що через бажання заробити на всіх мікрофінансові організації могли оформити кредити на чужі документи. І отримати їх можна за лічені хвилини, гроші дають навіть без особистої присутності. Достатньо всього лише мати чужий паспорт, а в деяких випадках – просто сфотографуватися на його фоні.

Оператори кол-центрів дзвонять десятки разів на день з вимогою повернути заборгованість, шлють листи з погрозами притягнення до відповідальності нібито за шахрайство.

Як врятуватися від шахраїв?

Доти, доки Національний банк і Верховна Рада не посилили процедуру перевірки клієнтів, немає потреби в особистій присутності й підписі – жертвою може стати будь-який українець. OBOZREVATEL звернувся на гарячу лінію НБУ, і ось, що там порадили робити в таких ситуаціях:

  • написати заяву в поліцію;
  • разом із випискою з ЄРДР звернутися в мікрофінансові організації і повідомити їм, що кредити ви не брали;
  • за бажанням також можна звернутися до суду з вимогою закрити кредит (якщо компанія сама на це не погодиться). Але довести той факт, що кредит ви не брали, можна буде тільки після розслідування правоохоронців;
  • поміняти паспорт. Доти, доки ваші документи залишаються у шахраїв, на них можуть оформити інші кредити;
  • регулярно перевіряти свою кредитну історію (це можна зробити за допомогою сервісів свого банку).

“Компанія може провести внутрішнє розслідування і закрити кредит за ознаками шахрайських дій. У зворотному випадку це можна робити через суд”, – пояснили в Нацбанку.

Фейкові кредити, які оформлені на підроблені документи, псують кредитну історію. Тепер Євген у жодному українському банку не зможе отримати кредит або на виплат, тому що його кредитна історія зіпсована.

І поки правила не змінили, будь-який українець може виявити, що в “Укрпозиці” або подібній компанії вже оформлено на нього кредит. І з кожним днем розмір боргу стрімко зростає.