26 липня — Собор Архангела Гавриїла: як правильно провести це свято, та що потрібно зробити

Церква відмічає 26 липня свято Собор архангела Гавриїла. Про це свято в народі говорили: “Архангел Гавриїл на поле хлібне вступив, жито достигло, до землі хилиться, зерно золотом відливає, а з небес добра сила злітає.”

Також, сьогодні православний світ згадує Стефана Савваіта.

Стефан народився у 8 столітті й в десятирічному віці вирішив присвятити своє життя служінню Всевишньому в Лаврі святого Сави. Там він провів все своє життя, інколи жив відлюднено в пустелі. Святий мав дар чудотворення та міг читати думки людей, які зверталися до нього за порадою. Стефан лікував від хвороб, проганяв бісів та передбачив власну дату смерті.

Архангел Гавриїл був посланником. Саме він приніс Діві Марії звістку про те, що незабаром вона народить Сина Божого.

Ось молитва з «Літургійного року» Проспера Ґеранже до Архангела Гавриїла з проханням про особливий захист від зла:

“Молись, о Гавриїле, за Церкву-поборницю, і захисти її від атак пекла. Часи лихі, духів злоби випущено на волю, і ми не можемо протистояти їм без допомоги Бога. Через своїх святих ангелів дає Він перемогу своїй Нареченій. Будь ти, о Сило Божа, першим у рядах. Віджени єресь, стримай розкол, зруйнуй фальшиву мудрість людей, зведи нанівець політику світу цього, пробуди мудрих від апатії, щоб Христос, про якого ти звістив, царював над землею, яку Він відкупив, і щоб ми співали разом із тобою та всім ангельським хором: «Слава Богу, мир людям!» Амінь.”

26 липня. Традиції

Раніше люди прислухалися до труб. За повір’ям, якщо чутно трубний гул, це означає, що на землю прийшли душі покійних та хочуть провідати своїх рідних. Якщо почуєте такий гул сьогодні, потрібно тричі перехреститися, а під час вечері залишити на столі одну зайву тарілку, наповнити чарку та накрити зверху окрайцем хліба.

Якщо в цей день в домівку залетів метелик — до щастя. А якщо три рази спіткнулися об поріг, не виходьте з дому, інакше чекайте неприємностей.

Вважається, що люди, які народилися в цей день, житимуть безбідно все життя.

Щоб в родині панував достаток, не можна в цей день викидати хлібні крихти. Раніше люди більш шанобливо ставилися до хліба, бо він діставався їм тяжким трудом. Тому, прийнято було замітати зі столу крихти та віддавати їх худобі або птахам.

Господині 26 липня печуть хліб, який має форму колоска, який їли лише домочадці, а крихти додавали в кашу. За повір’ям, якщо Архангел Гавриїл помітить таку шану до хліба, то родина житиме в достатку, матиме міцне здоров’я, щастя та багатий врожай.

Також, з хлібними крихтами пов’язано багато прикмет:

Якщо наснилися крихти — до розчарування та сліз.

Для незаміжньої дівчини погана прикмета розсипати крихти на підлогу. Це означає, що майбутній чоловік буде блудним.

Не можна змітати крихти руками — до голоду та фінансових проблем.

Якщо в ліжку є хлібні крихти, чекайте проблем зі здоров’ям або в подружжі.

Якщо людина поперхнулася крихтою — до великої черги неприємностей.

Не можна доїдати чужі хлібні крихти — підете по світу.

Що не можна робити 26 липня:

  • Не рекомендується в цей день перечити старшим.
  • Не варто відмовляти в гостинності.
  • Не потрібно намагатися інтерпретувати сни, побачені в цю ніч.